Antonina Domańska - biografia - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antonina Domańska, z domu Kramer przyszła na świat we wrześniu 1853 roku w Kamieńcu Podolskim. Była córką lekarza Aleksandra i jego żony Modesty z domu Płońskiej. Była także bratanicą historyka sztuki Józefa Kremera i architekta Karola Romana Kremera. W wieku dwunastu lat zamieszkała w Krakowie, gdzie wyszła za profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, lekarza-neurologa Stanisława Domańskiego.

Debiut literacki Domańskiej przypada na 1890 rok, kiedy w piśmie „Wieczory Rodzinne” ukazały się jej opowiadania. Przede wszystkim znana była z twórczości dla dzieci i młodzieży, a jej powieść „Historia żółtej ciżemki” weszła do kanonu lektur szkolnych. W 1961 roku na jej podstawie Sylwester Chęciński nakręcił film, w którym zadebiutował Marek Kondrat. Inną zekranizowaną powieścią był utwór „Paziowie króla Zygmunta”.

Postać Antoniny Domańskiej uwiecznił Stanisław Wyspiański w „Weselu”. Pisarka występuje tam jako Radczyni. Rzeczywiście była ciotką pana młodego, poety i dramatopisarza Lucjana Rydla. Antonina Domańska zmarła w styczniu 1917 w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w grobowcu rodziny Domańskich.

Twórczość Anny Domańskiej:
Hanusia Wierzynkówna (1909)
Historia żółtej ciżemki (1913)
Paziowie króla Zygmunta (1910)
Przy kominku (1911- zbiór baśni)
Trzaska i Zbroja (1913)
Krysia Bezimienna (1914)
Królewska niedola (1916)
Złota przędza (1918 - nowele)

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Historii żółtej ciżemki”
2  „Historia żółtej ciżemki” - skrócony plan wydarzeń
3  Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: Antonina Domańska - biografia    Tagi: