Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bernardyn zaopiekował się chłopcem i ofiarował mu miejskie ubrania. Udał się wraz z nim do historyka Jana Długosza, który kończył swe dzieło o dziejach Polski. Mędrzec przyjął Wawrzka na służbę. Chłopak szybko się uczył. W tajemnicy zaczął rzeźbić niewielkie figurki. Gdy kanonik wyjechał do Tyńca zabrał się za rzeźbienie Matki Boskiej. Pewnego dnia wraz z Janem Długoszem udał się na Wawel. Widział tam króla Kazimierza i jego rodzinę. Usługiwał historykowi, który dostał nominację na biskupa lwowskiego do kolacji. W nocy przez swa bezsenność Długosz odkrył rzeźbiarską pasję podopiecznego.

Długosz zabrał Wawrzka do pracowni rzeźbiarskiej Wita Stwosza. Mistrz pracował nad ołtarzem do kościoła Mariackiego. Gdy zobaczył rzeźby chłopca, zgodził się go przyjąć na czeladnika. W pracowni Wawrzuś spotkał Stanka – syna Stwosza. Okazało się, że młody Skowronek ma talent i jest jednym z najlepszych uczniów. Mijały lata, najpierw zmarł Jan Długosz, a następnie ojciec Szymon z Lipnicy. Wawrzek wciąż rozwijał swój talent. Gdy pewnego dnia przełożony Bernardynów przyszedł zamówić jasełka do kościoła Wawrzuś zgłosił się, że wykona je nieodpłatnie.

Wawrzek uzyskał zgodę Wita Stwosza na pracę dla zakonników. Otrzymał też drzewo i obietnicę pomocy, więc praca szła mu raźnie. Do mistrza przybył Andrzej Świrenkowicz z Wilna i zamówił ołtarz dla Kazimierza – królewskiego syna, który ciężko chorował. Jasełka Wawrzka zadziwiły wielu mieszkańców Krakowa swym kunsztem. Podczas święta Trzech Króli chłopak w tłumie dostrzegł złodzieja – okazał się nim jego przyjaciel z Poręby Jasiek. Młody przestępca za murami miasta opowiedział historię swego życia, między innymi o fakcie pracy jako woźnica w Niegoszowicach. Wyznał, że obecnie służy u złego pana, który go zmusza do złodziejstwa. W powrotnej drodze Wawrzak przy miejskich bramach ponownie spotkał Czarnego Rafała, jednak udało mu się szczęśliwie uciec.

Wawrzuś wraz z Stankiem i Jurkiem wyruszył do Wilna, by zmontować ołtarz dla królewskiego syna. Po drodze zatrzymali się w Lublinie u Mikołaja z Proszowic. Gdy przekraczali Narew pod saniami załamał się lód i Wawrzek wpadł do wody. W jednej z gospód pod Białymstokiem młody czeladnik podsłuchał naradę Bystrego i Kudrasia planujących napad na kupców ze Lwowa. Krakowianie ostrzegli ich. Następnego dnia zostali wspólnie napadnięci przez bandę Majstra, którym okazał się Czarny Rafał. Podczas szamotaniny Skowronek został lekko ranny. Po dotarciu do Wilna ekipa zabrała się do montażu ołtarza. Odwiedził ich schorowany królewicz Kazimierz i ofiarował Wawrzkowi swoje żółte ciżemki. Nazajutrz odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza. Podczas nabożeństwa królewicz Kazimierz zmarł.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Losy Wawrzka Skowronka
2  Problematyka „Historii żółtej ciżemki”
3  Przeszłość w „Historii żółtej ciżemki”Komentarze
artykuł / utwór: Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce    Tagi: