Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wawrzek wraz z Jaśkiem dowiaduje się o wyznaczeniu nagrody za wydanie Czarnego Rafała. Gdy czeladnik odwiedził przyjaciela w domu jego pana okazało się, że jest nim pielgrzym. Zbój uwięził chłopca, jednak udało mu się wyswobodzić dzięki Jaśkowi, a w lochu znalazł się bandyta. Chłopcy zastawili wejście ciężką beczką, pod którą znaleźli wejście do pomieszczeń, gdzie znajdowały się łupy. Udało im się uciec przez cmentarny mur i zawiadomić straże. Wkrótce Czarny Rafał został skazany na śmierć.

Po pięciu latach Jasiek – podstarości z Niegoszowic – odwiedził Wawrzka w Krakowie. Miał już prawie całą kwotę na zakup własnej ziemi. Zaproponował wspólna podróż do Poręby. Chłopcy wybrali się pieszo. Przed swą dawną chatą Wawrzyniec ujrzał ośmioletniego brata Pietrka. Wyrzeźbił mu konika. Wkrótce powrócili rodzice i siostry młodzieńca. Wawrzek przywitał się czule i opowiedział o dziesięcioletnim okresie, gdy nie było go w Porębie. Jasiek odkupił ojcowiznę od macochy. Podczas kolacji zalotnie spoglądał na Marysię Skowronkównę.

Wit Stwosz, Wawrzek, Stanko i Jurek oraz inni czeladnicy przez kilka tygodni montowali elementy ołtarza. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 15 sierpnia 1489 roku. Wawrzek na tę uroczystość założył żółte ciżemki. Na święto przybyła jego rodzina oraz Jasiek, który zaręczył się z Marysią. W ostatniej chwili okazało się, że św. Stanisław nie ma pastorału. Zwinny Wawrzuś wspiął się na ołtarz i naprawił to, jednak stracił jedną złotą ciżemkę, która wpadła za ołtarz. Na mszę przybył król Kazimierz z małżonką, a także wracający z wyprawy przeciw tatarom Jan Olbracht. Aktu poświęcenia ołtarza dokonał królewski syn, biskup krakowski Fryderyk.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki „Historii żółtej ciżemki”
2  Antonina Domańska - biografia
3  Przeszłość w „Historii żółtej ciżemki”Komentarze
artykuł / utwór: Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce    Tagi: