Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narratorka informuje o pracach konserwatorskich, jakie podjęto w celu renowacji ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie prawie czterysta lat po ich powstaniu w 1867 roku. Podczas prac znaleziono but średniowiecznego robotnika, a jego historia zaintrygowała pisarkę.

Wojciech Skowronek ze wsi Poręba ma problemy z wychowaniem swojego ośmioletniego syna Wawrzka. Idzie do kolegów – organisty i kościelnego, by poradzić się w tej sprawie. Walenty wspomina właśnie bitwę pod Warną i bohaterstwo króla Władysława. W podzięce za ocalenie życia obiecał swoje życie oddać Bogu, więc został organistą. Mężczyźni stwierdzili, że chłopcu Wawrzek potrzebuje większej dyscypliny. W tym czasie chłopak pasł bydło. Gdy poświęcił się wyrzeźbieniu jaszczurki krowy weszły w szkodę proboszczowi. Jego słudzy zaczęli gonić malca, jednak ten przebył rzeczkę i uciekł do puszczy. Zmęczony zdrzemnął się, a gdy się obudził nie mógł znaleźć powrotnej drogi. Noc spędził na drzewie.

Po obudzeniu Wawrzek postanowił iść w jedna stronę. Posilił się miodem z dzikiej barci. Płakał wspominając dom. Nagle usłyszał dzwony i ruszył w kierunku dźwięku. Gdy kąpał się przed miejscowością dostrzegł budząca grozę postać pielgrzyma. Gdy udał się do miasteczka było już po zmroku i musiał nocować przy kościele. Ujrzał wówczas złodzieja spuszczającego się po linie i wszczął alarm. Władze miasta potwierdziły kradzież i wkrótce ujęto pielgrzyma rozpoznanego przez chłopca. Rano okazało się, że złodziej zbiegł.

Wawrzuś przebudził się w wozie rodziny wędrownych artystów. Zachwycił się uroda ich córki – Margośki. Artyści obiecali, że odwiozą go do rodzinnej Poręby, jeśli pomoże im przy przedstawieniu. Szef trupy – Grzegorz – wbrew woli przygarnął chłopca i nauczył go kilku sztuczek. Gdy chłopak uciekł dostał tęgie baty i musiał pozostać z wiłami. Pewnej deszczowej nocy, dzięki pomocy Grzegorzowej udało mu się zbiec z wozu.

Po ucieczce od napotkanych ludzi dowiedział się, że jego wieś leży obok Krakowa. We wsi Pisary trafił na wesele i posilił się dzięki popisom akrobatycznym. Zdecydował się uciekać dalej. W drodze spotkał Stanka, który wracał do rodzinnej miejscowości po zagranicznej nauce pozłotniczej sztuki. Kraków oszołomił Wawrzka. Okazało się, że jest święto – wszyscy oczekują na występy tradycyjnego lajkonika („konika zwierzynieckiego”). Chłopiec zgubił się w tłumie. Przy Sukiennicach dostrzegł go pielgrzym, jednak udało mu się uciec. Schował się za figurą św. Wojciecha, skąd podsłuchał namowy bandytów. Schronił się na schodach klasztoru bernardynów, gdzie znalazł go ojciec Szymon.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie szczegółowe
2  Przeszłość w „Historii żółtej ciżemki”
3  Kompozycja i narracja „Historii żółtej ciżemki”Komentarze: Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: