Bohaterowie fikcyjni „Historii żółtej ciżemki” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wawrzek Skowronek – główny bohater powieści, gdy go poznajemy ma osiem lat i mieszka we wsi Poręba z ojcem Wojciechem, matką Barbarą i dwiema siostrami. Przypadek sprawia, że chłopak opuszcza dom i po wielu przygodach (m. in. porwaniu przez rodzinę wiłów – kuglarzy) trafia do Krakowa. Tam opiekę nad nim przejmuje najpierw ojciec Szymon, potem Jan Długosz. Ostatecznie dziecko trafia na naukę do rzeźbiarza – Wita Stwosza. Dzięki talentowi, jaki przejawiał od dzieciństwa staje się „prawą ręką” mistrza i bierze udział w tworzeniu ołtarza mariackiego. Po dziesięciu latach spotyka się z rodziną już jako wyzwolony rzemieślnik.

Wojciech Skowronek – ojciec Wawrzusia, na początku powieści ma trzydzieści cztery lata. Był dobrym gospodarzem w Porębie, a wybudowana przez niego chata była solidna i przytulna. Denerwowało go to, że syn zamiast doglądać bydła zajmował się rzeźbieniem. Karał syna biciem za nieposłuszeństwo. Przyjażnił się z organistą Walentym i kościelnym Piotrem. Po latach był dumny z syna, choć w pierwszej chwili go nie poznał.
Barbara Skowronek – matka Wawrzka, zajmowała się przędzeniem lnu, z czego znana była w całej Porębie. Kochała syna i często się za nim wstawiała ratując przed gniewem męża.
Marysia i Kondusia - siostry Wawrzusia. Na początku powieści Marysia ma siedem lat, zaś młodsza ledwie trzy miesiące. Marysia została narzeczoną Jaśka Śliwy.
Pietrek – brat Wawrzka, który urodził się po jego odejściu z domu. To on pierwszy spotkał po latach swego starszego brata i otrzymał od niego wyrzeźbionego konika.

Jasiek Śliwa – syn Mikołaja, przyjaciel Wawrzka. Był od niego o dwa lata starszy. Miał młodszą siostrę Hanusię, którą w Porębie musiał się zajmować. Jego matka zmarła, a macocha wyganiała z domu pragnąc dobra tylko dla własnych dzieci. Najpierw służył u kowala w Mirowie, jednak uciekł do domu. Następnie służył u wójta w Łobzowie wypasając krowy. Tam dowiedział się o śmierci swego ojca. Zatrudnił się u miecznika w Niegoszowicach i nauczył się sprawnie powozić. Postanowił, że w przyszłości kupi ziemię i zostanie wolnym kmieciem. Podczas jednej z wizyt w Krakowie zdecydował się na zatrudnienie u pewnego kupca. Ten okazał się jednak znanym zbójem i złodziejem – Czarnym Rafałem i przyuczył go do złodziejskiego zawodu. Szantażował chłopca i dopiero dzięki pomocy Wawrzka udało mu się uwolnić od służby. Wrócił na służbę do miecznika i za jego zgodą uczył się gospodarowania w Grodzisku koło Piotrkowa. Uzbierał odpowiednią sumę i odkupił od macochy swą ojcowiznę. Oświadczył się także Marysi Skowronkównie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie w pigułce
2  Język „Historii żółtej ciżemki”
3  Losy Wawrzka SkowronkaKomentarze: Bohaterowie fikcyjni „Historii żółtej ciżemki”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: