Problematyka „Historii żółtej ciżemki” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Antoniny Domańskiej „Historia żółtej ciżemki” przenosi czytelnika w czasy późnego średniowiecza do Polski z II połowy XV wieku. Ówczesna Rzeczpospolita to silny kraj liczący się w Europie, a dynastia Jagiellonów rządzi nie tylko w Polsce. Kraj wydaje się szybko rozwijać, a wszystkie stany są zadowolone. Wojska polskie odnoszą także sukcesy militarne, o czym świadczy scena powrotu królewicza Olbrachta z udanej wyprawy przeciw Tatarom. Autorka pokazuje ówczesne stosunki społeczne, zależności, hierarchię i codzienne życie mieszkańców miast, miasteczek i wsi.

Jednym z problemów poruszanych w powieści jest miłość do rodziców. Mimo że Wawrzuś opuszcza dom w wieku ośmiu lat, wciąż tęskni za rodzicami, przede wszystkim za matką, która broniła go przed gniewem ojca i zawsze miała dla niego dobre słowo. Nigdy nie zapomniał o najbliższych, dlatego po dziesięciu latach z lękiem i nadzieją powraca do rodzinnej wsi. Początkowo ojciec go nie poznaje, jednak serce matki wie, że wrócił do niej ukochany syn. Obok miłości w utworze ważna jest przyjaźń jaka łączy Wawrzka i Jaśka. Choć czas biegnie dziecięcy związek nie niknie. Gdy główny bohater odkrywa w złodzieju Jaśka pozwala mu opowiedzieć swą historię, nie odrzuca go. Współczuje chłopakowi, który przez swą naiwność wpadł w sidła zbrodniarza i pomaga przyjacielowi powrócić na drogę uczciwości.

Podstawową wartością w powieści jest praca. Już w dzieciństwie Wawrzek uczony jest przez swego ojca, że sumienność w pracy jest najważniejsza. Przez swą pasję – struganie w drewnie – malec jest roztargniony i często zaniedbuje swe obowiązki, za co dostaje lanie od ojca. Gdy Wawrzek dociera do Krakowa uczy się, że solidna praca świadczy o człowieku. Dobrze wywiązuje się z obowiązków na służbie u Jana Długosza, a swej pasji oddaje się w tajemnicy nocami. Już podczas pierwszego spotkania z Witem Stwoszem chłopak z Poręby dowiaduje się, że mistrz nie znosi partactwa i niszczy nieudane rzeźby. Dzięki talentowi, ale przede wszystkim pracowitości szybko zostaje doceniony i z czasem staje się prawą ręką Stwosza. Po latach jego rodzice mogą być dumni z tego, jak daleko zaszedł ich syn. Oprócz pracowitości problemem jest wierność swojej pasji, jaką wykazuje Wawrzek poprzez swoje zamiłowanie do rzeźby, a także wytrwałość i skuteczne dążenie do celu. Wawrzek nie zagubił się w „wielkim świecie” udało mu się znaleźć nowy dom i wykształcić się, a także zdobyć bardzo ceniony zawód. Nie udałoby się to, gdyby nie jego talent oraz szczególne cechy charakteru, takie jak odwaga, niepoddawanie się, wiara w boską opatrzność.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie szczegółowe
2  Znaczenie tytułu „Historia żółtej ciżemki”
3  Bohaterowie historyczni w „Historii żółtej ciżemki”Komentarze: Problematyka „Historii żółtej ciżemki”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: